#12 Mały Książę

Autor: Antoine de Saint-Exupery
Tytuł: Mały Książę
Rok wydania: 2008-01-16
Ocena okładki: 8/10
Ocena bohaterów: 9/10
Ocena fabuły:  10/10
Suma: 27/30

"Najważniejsze jest niewidzialne dla oczu."
O czym opowiada książka?

"Jeśli coś kochasz puść to wolno. Kiedy do Ciebie wróci, jest Twoje. Jeśli nie, nigdy twoje nie było."


Mały Książę, mieszkaniec asteroidy B612, można by powiedzieć samotny, gdyby nie liczyć rosnącej róży, która jest symbolem pięknej kobiety, i trzech wulkanów. Roślinka jest oczkiem w głownie bohatera, dba o nią oraz chroni przed niebezpieczeństwem. Mały Książę pewnego dnia postanawia pozostawić swój dom wraz ze wszystkim co się na nim znajduje i wyruszyć w podróż, której celem było znalezienie przyjaciół. Jednakże nie było to takie proste, dopiero docierając na Ziemię chłopiec poznaje Pilota, z którym zaczyna powoli się dogadywać. Dzięki tej wyprawie pozna czym jest życie, przyjaciele oraz tęsknota. Mały Książę nauczy się wielu rzeczy, ale również zrozumie co robił źle. 

#Moimzdaniem

 Moja historia z tą książką jest dość specyficzna, bo kiedy czytałam ją w gimnazjum to można powiedzieć, że wręcz nienawidziłam tego opowiadania. A wszystko przez wzgląd na to, że jest to o podróżach, a tego nie lubię w książkach. Ale w momencie w którym kupiłam sobie własny egzemplarz i skupiłam się bardziej na zrozumieniu przekazu zmieniłam zdanie. Uważam, że jest ona tak samo warta uwagi jak opowieść o Oskarze i pani Róży. Zawiera wiele przemyślanych i dających do myślenia cytatów, a do tego daje nam pewne wskazówki jak żyć.

Zdanie : "Do tej książki trzeba dorosnąć", jest jak najbardziej trafione. Jeśli nie jesteśmy na tyle dojrzali, aby zrozumieć przekaz tej historii to oznacza, że nie dorośliśmy jeszcze do takiej literatury, ale czasami wystarczy przeczytać pozycję jeszcze raz. Książka jest pisana i dla dzieci i dla młodzieży jak i również dla dorosłych, ale moim zdaniem niewiele dzieci będzie w stanie zrozumieć dokładny przekaz autora, ale mogą to zinterpretować we własny sposób, co też będzie miało swój urok. Polecam to wszystkim, sprawdźcie się.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam cytaty z tej ksiazki . Sa takie ... hmmm ... zyciowe . Hahahaah . Wyglad super nawet zaczynam lubic pomarańczowy . :)

    OdpowiedzUsuń

Pamiętajcie, że każdy komentarz i obserwacja to motywacja do tworzenia nowych recenzji. :)

Copyright © 2014 Time of book , Blogger