#2 Wybrani - C.J. Daugherty


Autor:  C.J. Daugherty
Tytuł: Wybrani
Rok wydania: 2013-03-06
Ocena bohaterów: 9/10
Ocena okładki: 6/10
Ocena fabuły:  9/10
Suma: 24/30

"Od pierwszych słów zakochałam się w tej serii i po przeczytaniu kolejnych ciężko było mnie od niej oderwać. Aktualnie przeczytałam całą serię i czuję pewny niedosyt co do ostatniej części. Jednakże ciężko będzie przebić tę serię i wyrzucić ją z pierwszego miejsca w moim rankingu ulubionych książek."O czym opowiada książka?

"Nie wszystko jest tym na co wygląda, a ludzie nie zawsze są tymi za których się podają"

Dlaczego nasze życie może tak szybko się zmienić? Czemu cały ten świat jest dla nas uzależniony od jednej osoby? Od jednej czynności, przez którą coś może zmienić się już nieodwracalnie? Dlaczego jedna rzecz może mieć, aż taką wartość?
Allie nie ma łatwego życia. Po zniknięciu jej brata dziewczyna zmienia się, nie do poznania. Grzeczna i zawsze posłuszna córeczka tatusia staje się swoim przeciwieństwem. Zaczyna popadać w nieciekawe towarzystwo, palić i pić. Można po prostu powiedzieć, że staje się kimś kim nigdy nie chciała być.
Kiedy rodzice ponownie zmuszeni są, aby odebrać ją z komisariatu, granica ich cierpliwości przekracza się. Postanawiają zmienić otoczenie, w którym znajduje się ich córka, zapisując ją do szkoły z internatem. Do Cimmerii. Z początku niezbyt zadowolona Alison z czasem przekonuje się do nowej uczelni. Może to ze względu na to jakich ludzi poznała? Może dlatego, że w końcu odnalazła siebie?
W akademii Aliie nie miała czasu na swoje uzależnienia, przyzwyczajenia, musiała szybko wziąć się za siebie i zapomnieć o poprzedniej dziewczynie, którą widziała po raz ostatni w lustrze. W dość krótkim czasie wychodzi na jaw, że nie wszystko jest takie jakie miało być. Szkoła nie jest zwyczajnym budynkiem, a dyrektorka, która powinna nią być staje się jedną z najbliższych osób jakie ma główna bohaterka.
Coraz trudniej uwierzyć dziewczynie oraz jej nowym znajomym w oficjalną wersję o przypadkowych zbiegach okoliczności i braku powiązania między wydarzeniami. Coś, a może ktoś, czai się na terenie szkoły i zaczyna silnie zaznaczać swoją obecność. Może trzeba sięgnąć w przeszłość by odpowiedzieć na pytania, które stawia teraźniejszość? Jaki związek ma z obecną sytuacją rodzina Sheridanów? Pojawienie się Allie może wcale nie było tylko spowodowane jej zachowaniem, może jest w tym coś jeszcze?
W uczelni nie ma chwili na przemyślenia, nie możesz zatrzymać się i złapać głębokiego oddechu, możesz jedynie prowadzić płytką wymianę gazową. Jedna chwila bez odpowiedniego planu i ktoś może zapłacić najwyższą cenę, za błędy innych, ale czasami po prostu wystarczy być w niewłaściwym miejscu o nie właściwej porze, aby poznać kogoś kto nie jest dla nas odpowiedni.
W książce pojawia się oczywiście wątek miłosny i nie jest on byle jaki. Sylvian, poukładany i zawsze śpieszący na pomoc francuz, czy Carter, chłopak tajemniczy, a zarazem pociągający jak nikt inny, oto jest pytanie, które Allie zadaje sobie w każdej możliwej sytuacji. Jednakże niezdecydowanie dziewczyny nie zostanie potraktowane ulgowo, za wszystko trzeba ponieść odpowiedzialność.
Wybrani pokazują magię przyjaźni, prawdziwej znajomości, która nie jest przepełniona różami i samą sztucznością i idealizmem. Książka pokazuje prawdziwe problemy jakie mogą mieć nastoletnie przyjaciółki. Jednocześnie ukazuje poświęcenie z obu stron na rzecz pierwszej, ale nie wszystko może liczyć na happy end, czasami będzie to po prostu end.

#Moimzdaniem:

Pokochałam od pierwszego słowa, jak już wcześniej wspomniałam, Moja historia z tą książką jest dość nietypowa, bo kiedy poszłam do empiku wraz z moją przyjaciółką, jak robimy to za każdym razem będąc w tym sklepie. Kiedy natrafiłam na "wybranych" to od razu chciałam po prostu od nich odejść, bo okładka nie była jakaś porywająca, ale moja kobieca intuicja powiedziała, że powinnam zwrócić uwagę na tę pozycję, więc wzięłam ją i kupiłam nie czytając opisu z tyłu, zrobiłam to dopiero po zakupie. I teraz wcale nie żałuję, bo uwielbiam tą serię. 
Styl pisania autorki nie jest jakiś przerażający, ale osobiście unikam trzecio-osobówek, na co nie zwróciłam uwagi przy zakupie tej lektury. Kolejnym minusem treści są zbędne opisy lub po prostu zbytnia ilość określeń. Zdarzyło mi się pominąć kilka opisów w tej książce :P

Carter czy Sylvian?

Od pierwszej części, jak i do ostatniej trzymałam kciuki za Cartera, był on dla mnie lepiej dopasowany do głównej bohaterki. I gdybym mogła jeszcze raz przeczytać tą serię, nie znając zakończenia, uważam, że nadal byłabym za nim. Mimo że uwielbiam Francję :)Jeśli czytałaś/czytałeś "Wybrani" lub inną książkę tej autorki wyraź swoją opinię w komentarzu z chęcią poczytam komu wy kibicujecie, co sądzicie o fabule i o stylu pisania. A my widzimy się w kolejnej recenzji :*

3 komentarze:

 1. nie czytałam, ale z racji tego że przede mną jeszcze cały miesiąc wakacji, chyba się za nią rozejrzę :)

  chętnie wymieniam się obserwacjami :)
  http://eye-shadoow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. Zaczęłam 1 tom i się zakochałam, może w tegorocznym wyzwaniu zakończę serię...; pp
  Na początku zaintrygował mnie Sylvian, ale Carter w końcu przekonał mnie do siebie.. Muszę czytać dalej..; dd

  paulabookfreak.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Pamiętajcie, że każdy komentarz i obserwacja to motywacja do tworzenia nowych recenzji. :)

Copyright © 2014 Time of book , Blogger